YORUM


Orhan ÜRGENÇ

OYUN DÜRÜST OYNANDI

Tarım Bakanı Prof. Dr. Hüsnü Yusuf Gökalp göreve geldiği günden beri bulunduğu her ortamda, her toplantıda “ben köylünün bakanıyım” diye üstüne basa basa söylerken, televizyon programlarında yaptığı açık oturumlarda ise çevreden bakan ”çiftçi gibi konuşuyor” eleştirileri geliyor.

Bakan Gökalp, çiftçiyle aynı sıkıntıları ve ortamı paylaştığı için konuşmalarında da çiftçi gibi konuşuyor, onlar gibi davranıyor. Yani kısacası kendini köylü gibi hissediyor.

1974 yılından beri çiftçilerin problemlerini, isteklerini, siyasetçilere, hükümetlere taşırım. Tarım Bakanları içinde bize bu kadar yakın, Türkiye’de tarımın problemlerini üretici ile birlikte çözmeye yönelen, yani sorunu sorunun sahibi ile görüşüp çözmeye çalışan bir tarım bakanı olarak Prof. Dr. Hüsnü Yusuf Gökalp’i gösterebilirim.

Bu arada daha önce Tarım Bakanlığı yapmış olan Eskişehir Milletvekili Mahmut Erdir’i de anmadan geçemeyeceğim. Şu an kendisi Türkiye Büyük Millet Meclisi Tarım Komisyonu Başkanıdır. Kendisi gerek daha önceki gerekse şimdiki görevinde üretici ile uyum içindedir. Yine bir eski Tarım Bakanımız Sivas Milletvekili Musa Demirci çiftçilere bir şeyler verebilmek için hükümette bayağı mücadele vermiş, bu mücahitliğine bugün muhalefet de devam etmektedir.

Özellikle 1980 den sonra çiftçi aleyhine Ankara’da gelişmeye başlayan lobilerin hükümetleri ve bürokratların tutumlarının hat safhaya geldiği bir zamanda böyle bir Tarım Bakanına sahip olmamız bir şans, ona arka çıkmamız biz çiftçiler açısından çok önemli. Sayın Gökalp ile kendi makamında yaptığımız her görüşmemizde hemen ilgili genel müdürleri çağırıp onları yanımıza getirtip çiftçilerin isteklerini, problemlerini dinletiyor onları direk olarak bizim tarafımızdan bilgilendirmemizi sağlıyor. Konuyu hep beraber konuşma bir neticeye bağlama olanağı doğuyor.

Tarım Bakanının üzerinde çok büyük çok yönlü baskı var. Bu baskıların temelinde direkt çiftçiyi sömürenlerin yanında Sübvansiyon adı altında üreticiye gidiyor gibi gözüken aslında başkalarının hortumladığı maddi çıkarlar var. İşte Bakanımızın en büyük mücadelesi burada. Bunları her görüşmemizde çok açık ve net söylüyor. Netice aldığı konuların başında gübre ve hasat zamanı dışarıdan ürün girmesini durdurması. Dışarıdan tarım ürünleri çiftçinin hasat zamanı hasat sevincini üzüntüye dönüştüren gübre atımı zamanlarında gübre fiyatlarının dünya fiyatlarından 2 kat pahalıya satılmasına göz yuman “Ahbap-çavuş” düzenine son verdi. Üç, beş kişinin çıkarını kollayan bir düzendi. Bu yıl Toprak Mahsulleri Ofisi’ne ürün girmedi. Devlet faize boğulmadı. Tahıl fiyatları taban fiyatlarının üstünde satıldı. Serbest piyasa çalıştırıldı. Ne oldu da bu yıl böyle oldu? Bunun cevabı çok açık; Oyun dürüst oynandı.

 

BU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİŞMELER

Haber listemize üye olup tarım sektöründeki haberlere, geliştirici herkese açık tartışma platfomlarına katılabilirsiniz.
.
Mail adresinizi sol aşağıya yazın ve "Listeye Gir" butonuna tıklayın.
Karşınıza gelecek sayfadaki formu eksiksiz doldurun.

Powered by ListBot

YORUM

>> Kötü gidişten iyiye doğru yön
>> bulmak / Kemal Erdoğan

>> Oyun dürüst oynandı / Orhan Ürgenç
 
ANA SAYFAYA DÖN
 


"Ekonomiyi biz düzeltiriz" diye yola çıkanlar da oyunu doğru oynasalardı, Türk halkı bu duruma düşmez, ekonomik seviyesi kısa sürede yükselirdi.


Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır. Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.