CİNE-SANAT
 


 
ZOR BABA ( Meet the Parents )

UIP, ABD-2000, 107 Dak.

Yön : Jay Roach

Oyun : Robert De Niro, Ben Stiller, Teri Polo.

 

Evrensel bir olayı konu alan film, hemen her insanın bir ya da birkaç kez yaşadığı bir sevgi yolculuğuna çıkarıyor izleyenleri. Farklı kültürlerin, evlilik öncesi günlerden nikah masasına kadar uzanan süreçte yaşananlara bakışı değişik olabilir belki ama gelin ve damatın birbirlerinin aileleriyle tanışması ya da kız isteme merasiminde gelişen heyecanlı ve kendini beğendirme tutkusuyla dolu maceralar her yerde aynı olsa gerek. Bu yüzden de, Amerika gibi farklı bir kültürün bakış açısını sergilese de, o derece bildik ve yaşanmış gelişmelerle süslü ki, bu filmden tat almamak imkansız.

Greg (Ben Stiller) ender rastlanan bir meslek olan erkek hemşireliğiyle hayatını kazanmaktadır ve bir kreşte öğretmenlik yapan güzeller güzeli Pam’e (Teri Polo) aşıktır. Bütün gücünü toplayarak yol ortasında ona evlilik teklifi yapmaya karar vermiştir ve camdan onları izleyen kreş çocuklarının yazılı kartonlarla yardımlarını da almıştır ama o anda gelen bir telefon her şeyi değiştirir. Pam’in kızkardeşi de aynı anda evlenme teklifi alır ancak bu işin öncesi vardır ve öncelikle babadan görüş alınmıştır. Tutucu bir baba olan Jack Byrnes (R. De Niro), damatlarını yakından tanımadan kızlarının evet demesini istememektedir her baba gibi.

Greg ve Pam’e baba evinin yolu gözükür. Heyecan içinde yanıp tutuşan damat adayının ızdıraplı günleri başlamıştır. Zor bir adam olan müstakbel kayınpederinin suyuna gitmeye çalıştıkça çeşitli gaflar yapmak zorunda kalır. Gafları tepki gördükçe pembe yalanlarla olayın seyrini değiştirmeye çabalar ve sakarlıklarıyla ortalığı kırıp döker.

Bu ailede müthiş bir huzur ve sevgi birlikteliği vardır. Çiçekçilikle uğraştığını sandığı babanın aslında bir CIA elemanı olduğunu anladığında ise işler iyice çığrından çıkar. Ailenin sır dünyasına girdiğinden, çıkması da zor olacaktır. Babanın damat adayını yalan makinesine bağlaması ve kızıyla ilgili hisleri konusundaki samimiyetini ölçmeye çalışmasındaki güvensizlik duygusu kadar, kızın eski sevgililerine duyulan kıskançlık ve sır perdesi altındaki bazı gelişmeleri çözmeye çalışırken sergilenen sakarlıklar bir sürü ilginç gelişmeye neden olur. Hatalar silsilesi, bahçenin foseptik baskınına uğramasına, damda kedi kovalarken kopan telin yangın çıkarmasına kadar bir çok olumsuzluk doğurunca, damat adayı sonunda tahmin etmekten bile korktuğu kötü sona yaklaşır ve adeta evden kovulur.

O dönüş yolunda hostesle bagaj kavgası yapıp karakolluk olurken, Pam ise herşeye rağmen ona duyduğu sevginin yakıcılığı içindedir. Zor babaya düşense sevginin önemini kavrayarak hatadan dönmek ve sevenleri birleştirecek ortam adına işleri tekrar yoluna koymaktır. Mutlu son için babanın, damada kızıyla evlenme konusunda teklif yapması yeterli olur.

Özellikle De Niro’nun müthiş mimikleriyle süslediği rol yeteneği sayesinde heyecan kazanan film; iki sevgili arasındaki ilişkiden çok, kayınpederle damat adayı arasındaki mücadeleyi konu edinir. Biricik kızına koca beğenemeyen bir baba ve babaya kendini beğendirmek için gerektiğinde ufak yalanlardan da medet uman ve her yalanıyla biraz daha batan bir gencin hikayesini zevkle izlemek ve bol bol gülmek için herkesi bu filmi izlemeye davet ediyorum.

Harika bir komedi filmi olan Zor Baba, espri bombardımanı altında sıkıcılığın zerresini bile hissettirmeden akıp giden bir senaryoyla avucunun içine alıyor izleyenleri. Bitmesi istenmeyen nadir filmlerden birisi olarak sezonun en iyi seyirliklerinden birisi olmaya aday bu filmin kız babalarına da örnek olması en halisane dilek olsa gerek.


BU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİŞMELER

Haber listemize üye olup tarım sektöründeki haberlere, geliştirici herkese açık tartışma platfomlarına katılabilirsiniz.
.
Mail adresinizi sol aşağıya yazın ve "Listeye Gir" butonuna tıklayın.
Karşınıza gelecek sayfadaki formu eksiksiz doldurun.

Powered by ListBot

CİNE-SANAT

FİLM-ELEŞTİRİ: Zor Baba
Evrensel bir olayı konu alan film, hemen her insanın bir ya da birkaç kez yaşadığı bir sevgi yolculuğuna çıkarıyor izleyenleri. Farklı kültürlerin, evlilik öncesi günlerden nikah masasına kadar uzanan süreçte yaşananlara bakışı değişik olabilir belki ama gelin ve damatın birbirlerinin aileleriyle tanışması ya da kız isteme merasiminde gelişen heyecanlı ve kendini beğendirme tutkusuyla dolu maceralar her yerde aynı olsa gerek...


FİLM-ELEŞTİRİ: New York'ta Bir Sonbahar

New York sosyetesinde adı hızlı çapkına çıkmış, ünlü bir restoranın sahibi olan orta yaş kuşağındaki Will Keane (Richard Gere), ayrıldığı son sevgilisinin hüznünü bile yaşayamadan yeni bir sevgi yolculuğunun içinde bulur kendisini. Yıllar önce aşk yaşadığı bir kadının gencecik kızı olan Charlotte’yi görür görmez etkilenmiştir. Bu sefer ki başkadır artık...


ŞİİR RIHTIMI:
Nerde benim köklerim
 
ANA SAYFAYA DÖN
 Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır. Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.