KISA KISA

Tarım Bakanlığı, hastalığın görüldüğü ülkelerden yapılan ithalatı durdurmakla yetiniyor

Türkiye'de deli dana endişesi

Hastalığın Türkiye'yi de tehdit ettiği ve acil tarama yapılması gerektiği kaydediliyor. Veteriner Hekimleri Odası, ilgili bakanlıklara acil olarak ''araştırma ünitesi kurulması'' yönünde çağrı yaparak işbirliğine hazır olduklarını açıkladı.

''Deli dana'' telaşı Avrupa ülkelerini sararken canlı hayvan ve et ürünleri kaçakçılığına sahne olan Türkiye'de bugüne kadar etkili bir çalışma yapılmadığı, riskin ise yüksek olduğu bildiriliyor.

Et ve et ürünlerinin yanı sıra canlı hayvan kaçakçılığının trilyonlarca liraya ulaştığı Türkiye'de ''deli dana'' riskinin ciddi anlamda ele alınması ve bu çerçevede genel bir tarama yapılması gerektiği kaydediliyor. Bugüne kadar çalışma yapılmadığını belirten Veteriner Hekimleri Odası, Tarım Bakanlığı başta olmak üzere ilgili bakanlıklara acil olarak ''araştırma ünitesi kurulması'' yönünde çağrı yaparak işbirliğine hazır olduklarını açıklarken Tarım Bakanlığı, şu anda endişe yaratacak bir bulguya ulaşılmadığını dile getirdi. Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Tahsin Yeşildere , hayvan hastalıklarına karşı mücadelede yeterli denetimin yapılmadığını savunarak şunları söyledi:

''Deli dana konusunda da bir şey yapılmadı. Oysa risk büyük ve geniş çaplı çalışma yapılmalı. Tarım Bakanlığı'nda teşhisi yapabilecek laboratuvar yok. Ancak bizde BSE üzerine çalışma yapacak uzman hazır. Finansal destek sağlanması halinde mikrobiyolojik yönden testleri yaptıktan sonra preparatları İngiltere'ye göndererek kesin sonuçlar alabiliriz. Önemli olan, acilen araştırma ünitesi kurulması.''

Yeşildere, istenirse yurt çapında tarama yapılabileceğini ve üreticinin bilgilendirilebileceğini dile getirdi.

İthalat durduruldu

Tarım Bakanlığı ise ''deli dana hastalığının görüldüğü ülkelerden'' riskli ürünlerin ithalatını yasaklamakla yetiniyor. Bakanlık son olarak Almanya'dan riskli ürünlerin ithalatının durdurulduğunu açıkladı. Hayvan ve et ithalatının yasak olduğunu anımsatan bakanlık yetkilileri, kaçak yollardan giren ürünlerin ise herhangi bir kontrolden geçmediğini ve risk taşıdığını belirtiyorlar.
BU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİŞMELER

Haber listemize üye olup tarım sektöründeki haberlere, geliştirici herkese açık tartışma platfomlarına katılabilirsiniz.
.
Mail adresinizi sol aşağıya yazın ve "Listeye Gir" butonuna tıklayın.
Karşınıza gelecek sayfadaki formu eksiksiz doldurun.

Powered by ListBot

KISA KISA

>> Muğla'da Narenciye Bereketi

>>
Dünyanın gözü GAP'ta

>>
Türkiye'de deli dana endişesi

>>
Citrus Center A.Ş. Tradecorp
>> ürünlerini tanıttı.


>>
Tarım öğretiminin 155. yılı
>> kutlanıyor


ANA SAYFAYA DÖN 
Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır. Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.