MISIR OPERASYONU

Yayınlanan bazı raporlara göre bu yıl Çukurova’da geçen yıla göre gerek olumsuz iklim şartları, gerekse bazı yörelerde yaşanan haşere tahribatı nedeniyle üretimde düşme olmasının oldukça yüksek bir ihtimal olduğu belirtiliyor. Ülkemizde toplam mısır üretiminin % 60’ı üreten ve bu miktarın % 40’ının pazara arz edildiği Çukurova’nın üretiminde beklenen düşüklük, ülke genelinde üretim düşüklüğüne sebep olabileceği gibi 2001 yılı mısır ithalatında bir önceki yıla göre artışa sebep olabilecektir. Ülkemizdeki mısır üretimi, bu yıl ekim alanlarının artmasına paralel olarak iç kaynaklarca 2,6 milyon ton, yabancı kaynaklarca ise 2,4 milyon ton tahmin ediliyordu. Ancak Çukurova’da görülen düşüklük nedeniyle 2,2 milyon tona kadar gerileyebilecek. Çukurova’da bu yıl 1.ürün ve 2. Ürün toplamı olarak 120 bin hektar ekim yapıldı ve bu alanlardan ortalama verimlerle (8 ton/hektar) yaklaşık 1 milyon ton üretim beklenmekteydi. Fakat son raporlara göre bu rakam muhtemelen 800-850 bin tona gerilemiş oldu. Ülkemizde yıllık, ortalama 2,5 milyon tona yakın mısır üretiliyor, ama pazara arz edilen miktar en fazla 1,6 milyon ton kabul ediliyor. Bu rakamın yaklaşık 1 milyon tonu Çukurova’da, 450 bin tonu Adapazarı yöresinde, 500-700 bin tonu Ege’de, 50 bin tonu GAP Bölgesi’nde ve 40 bin tonu Antalya (Serik) yöresinde üretiliyor. Ayrıca Konya Bölgesi’nde de mısır ekimine başlandığı ve bu yıl denemelerin olumlu olduğu söyleniyor. Öte yandan uzmanlar, ülkemizde özellikle nişasta sektörünün kapasitesinin son 3 yılda önemli ölçüde artış göstermesinden dolayı yerli mısıra olan talebin artmasının yanı sıra ithal ihtiyacının da çok arttığını bildiriyorlar. Geçen yıl 1 milyon ton olan mısır ithalatının bu sene 1,3 milyon tona kadar çıkabileceği ve bu yıl geçmiş yıllardan farklı olarak ithalatın yalnız yılın bir kısmına lokalize olmayacağı (Mart-Ağustos) muhtemelen yılın her ayına yayılabileceği rapor ediliyor. Uzmanlara göre bu yeni durumun oluşmasının nedenleri şunlar:
1-Bu yıl sektör, gerek fiyatların uygunluğu, gerek alım kararnamesinin getirdiği teşvik edici hükümler ve gerekse ihtiyaç nedeniyle her yıldan çok fazla mısır a
ldı ve muhtemelen aldığı mısırları işledi. (Sektörün yerli mısır alımlarının Çukurova 2.ürün ve Adapazarı yöresi mısırında da devam edeceği tahmin ediliyor.) 2-TMO, uyguladığı politika ile bu yıl Çukurova’dan hiç denecek miktarda mısır aldı. Muhtemelen 2.ürün mısırda da çok fazla alım yapmayacak. geçen yıllarda aldığı mallar nedeniyle piyasanın mısır ihtiyacını gelecek yılın Mart-Nisan ayına kadar karşılayabiliyordu. Bu yıl şayet ithalat yapmazsa piyasanın ihtiyaçlarını uzun süre karşılayamayacak. Piyasada TMO dışında mısır stok edenler, fiyatlar belirli bir yere gelmeden satışa yönelmeyecekler ve bu da piyasanın mısır temin etmesinde sıkıntı yaratacaktır. Bu sıkıntı, mısır fiyatlarını haddinden fazla yükseltirse özellikle yem sektörü başka alternatiflere yönelecektir. Bu şartlar altında bu yıl mısır ithalatının sektörün ihtiyacına paralel olarak erken başlaması gerekiyorsa da hükümetçe mısır ithalatını zorlaştıran ve böylece ithal mısırı suni olarak çok pahalı hale getiren engelleri tekrar gözden geçirmesi gerekiyor. Bu engeller nelerdir?
1-İthal mısır speklerinin değiştirilmesi

  Yeni Spesifikasyonlar Eski Spesifikasyonlar
Rutubet  En çok %13  En çok %14,5
Hektolitre  En az 66 kg  En az 59 kg
Yabancı Mad  En çok %1,5  En çok % 2,5
Kırık dane  En çok %2  En çok % 4
Bakteri  < 4 milyon/gr  < 4 milyon / gr
Mantar  <50 000/gr  < 50 000 /gr
Aflotoksin  Yok (0,05 mg/kg)  Yok 

Ağustos ayından beri uygulanan yeni spekler FOB mısır fiyatında artışlarla neden olduğu ve bu kalitede mal bulunmasında zorluklar yaşandığı ifade ediliyor.
2-Engel; Genetik olarak değiştirilmiş (GMO) tohumlarla üretilmiş mısırların ithal edilip edilmeyeceği endişesi. Bu ürünleri ihtiva eden mısırların ithalatı engelleniyor.
3-Mısır gümrük vergisin in %30’dan % 50’ye çıkarılmasıdır. Bu engellerin mısır hasat zamanı üreticinin korunması yanında, TMO’nun daha önceki aylarda ithal ettiği, ancak satmakta zorlandığı ithal mısırın satışını da kolaylaştırmak için konulduğu da iddialar arasında yer almaktadır. Ancak burada önemli olan noktanın üreticinin suni yoldan geçici çözümlerle arttırmak yerine maliyetlerini düşürecek gerçekçi çözümleri hayata geçirmek olması gerektiği belirtilmektedir. İnsan gıdası olarak kullanılacak mısırın spesifikasyonlarıyla, hayvan yemi olarak kullanılacak malların spesifikasyonlarının ayrılarak farklı sınırlar koymak, hatta bakanlık tarafından yasaklanması zorunlu ürünler yerine, alternatiflerini üretip devreye sokmak için belirli bir uyum süresinin uygulamaya konulması gerektiği söylenmektedir. Aksi halde TMO’nun yükünü hafifletmek amacıyla bir araya gelerek gerekenleri yapmasıdır. Aksi takdirde tarım sektörünün bu şartlar altındaki olumsuzlara dayanacak gücü kalmayacak ve ciddi bunalımlar yaşanacaktır. Şu andaki tarım bakanımız ve ekibi sektörümüz için bir şanstır, yeter ki gerçekçi çözümler için kendilerine destek sağlayalım. Dış piyasalardaki mısır fiyatları

ABD NO.2 MISIR $/TON

Yükleme FOB CIF KM
Ekim 87 106 171
Kasım 88 107 173
KM: Türkiye’ye getirilebilecek vergi dahil kamyon üstü maliyettir.

BU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİŞMELER

Haber listemize üye olup tarım sektöründeki haberlere, geliştirici herkese açık tartışma platfomlarına katılabilirsiniz.
.
Mail adresinizi sol aşağıya yazın ve "Listeye Gir" butonuna tıklayın.
Karşınıza gelecek sayfadaki formu eksiksiz doldurun.

Powered by ListBot

SEKTÖREL

>>
Mehmet EREL (TAVAŞ AŞ Gen. Md) / Mısır Operasyonu
>>
A. Nedim NAZLICAN / Soyanın Buruk Hikayesi
>> Muhammet DÖNMEZ / Özdek ve Yöntemler
ANA SAYFAYA DÖN

Mehmet EREL
(TAVAŞ AŞ Gen. Md)

 

 

 
 
Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır. Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.