EDİTÖR

 

Tarım Barışı

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel
Müdürlüğü'nün, 'borçların yeniden yapılandırılması'
amacıyla Ağustos ayında kooperatif üyesi çiftçiler için başlattığı borç erteleme programının amacına ulaştığı görülüyor.

Merkez Birliği yetkilileri, 13 Ekim tarihinde sona
erecek olan son başvuru tarihi öncesinde, bugüne
kadar toplam 539 trilyon lira tutarında borcun
yeniden ödeme takvimine bağlandığını bildirdiler.
Yetkililer, bu kapsamda başvuran 590 bin ortaktan, bugüne kadar borcunu yapılandıran ortak sayısının 519 bin kişi olduğunu açıklarken bu alanda büyük başarı elde edilmiş görülüyor.

Kanun kapsamına girdiği halde borcunu
yapılandırmayan ortak sayısının 70 bin 784 olduğunu belirten yetkililer, bu sayının 13 Ekim tarihine kadar geçen sürede daha da azalabileceğini söylüyorlar. Yetkililer, halen yüzde 87 olan borçlandırmaya yönelik yapılandırma başvuru oranının, 13 Ekim 2003 tarihine kadar yüzde 90'ların üzerinde gerçekleşebileceğini üstüne basarak vurguluyorlar.

Daha önce 18 Ağustos olarak belirlenen uygulamanın bitiş tarihi, 13 Ekim 2003 tarihine ertelenmişti. Yetkililer, borç ödeme takvimi konusunda yeni bir ertelemenin yapılmayacağını ancak, borçlarını zamanında ödeyen diğer kooperatif ortakları için kullandırılan faiz oranlarında belirli bir puan düşüş yapılabileceğini ifade ediyorlar.

Tarımsal üretimi artırarak kooperatif ortaklarına bazı teşvikler sağlayan Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, bu doğrultuda ortağı çiftçileri tekrar üretim yapabilir hale getirmek ve borç yükünü önlemek amacıyla yaklaşık 356 trilyon lira tutarında bir alacağından da, daha önce vazgeçmişti.

Bu tip uygulamaların dar gelirli çiftçilere ve
kooperatiflere büyük destek olduğu kaçınılmaz bir
gerçektir. Tarım girdilerinin çok yüksek rakamlarda olduğu ülkemizde, hükümet yetkililerinin çiftçiye ve kooperatiflere destek amaçlı başlattığı ve bu konuda da başarılı olduğu bu uygulama hem Türk çiftçisini rahatlatır, hem de ülke ekonomisinde bir hareketlilik kazandırır.
Sadece tarım barışında değil, ülke genelinde yaşanan bu tip ekonomik savaşlarda da barışın sağlanması dileğiyle.


 
Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

EDİTÖR

>> Editörün Köşesi

Namık Kemal Kalaycı
nkalayci@cine-tarim.com.tr


 
ANA SAYFAYA DÖN
 

Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.