CİNESANAT

 


KİMLİK ( IDENTITY )

Yön: James Mangold
Oyun: John Cusack, Ray Liotta

Fırtınalı, yağışlı bir gece. Birbirini tetikleyen peşpeşe rastlantılar 9-10 insanı aynı gece, aynı motelde buluşturur. Kasvetli gecede, anlaşılması zor ölüm olayları birbirini izler. Herkes korku içinde, birbirinden şüphelenmeye başlar. Aralarında azılı suçlular, trafik kazasında yaralananlar, ruhsal bunalım geçirmiş tipler vardır. Her ölenin yanında 10 numaradan başlayarak geriye doğru sırayla giden kapı anahtarlarının bulunması, ölümlerin süreceği konusunda hepsini tedirgin eder. Film boyunca izleyicileri koltuğuna adeta mıhlayan, müthiş gerilimiyle insanı avucunun içine alan film, beklenmedik bir sonla bitiyor. Bu sezonun belki de en başarılı gerilim filmi.


ACEMİ ASKERLER ( BUFFALO SOLDIERS )

Yön: Gregor Jordan
Oyun: J. Phoenix, A. Paquin, E. Harris

1989 yılında Berlin duvarının yıkıldığı günlerde, Berlin'deki Amerikan üssünde görevli askerlerin günlük yaşantısından tuhaf kesitler sunan filmde; komutanlarının güvenini kazandığı için bağımsız hareket edebilen bir çavuşun ve mangasındaki diğer erlerin uyuşturucu ticaretine dalmalarıyla gelişen olaylar anlatılıyor. Kendisinden şüphelenen yeni komutanın kızına da sevdalanınca iki arada bir derede kalan çavuş, çılgın yaşantısının sonunda demir parmaklıklarla karşılaşmaktan kurtulamayacaktır. Türk Mafia lideri rolündeki Haluk Bilginer'in tanıdık siması ve sesinin izleyicilere oldukça sempatik geldiği filmde, inanılması güç bir konu işlenmiş. Hareketli filmlerden hoşlananlara önerilebilir.

 

TERMİNATÖR 3: MAKİNELERİN YÜKSELİŞİ

Yön: Jonathan Mostow
Oyun: Arnold Schwarzenegger, Nick Stahl, Clair Danes

2049 yılında, savaşlar altında ezilen gezegenimizde artık makinelerin hakimiyeti söz konusudur. İnsanlığın kurtarıcısı olacağı bilinen John Connor'ın peşindeki yok edici robotlar, on yıl sonra tekrar iş başındadır. Bu kez bir sarışın güzel kadın kılığındaki T-X kovalar John'u ama ne de olsa iyilik meleği bir T-100 robotu (Arnold)
vardır etrafında. Ürkütücü bir müzik eşliğinde süren inanılmaz kaçma kovalamaca sahneleri, filmin en hareketli ve gerilimli anları. Kıyamete 3 saat kala, şehirleri yakıp yıkan uzay araçları, kırmızı gözlü iskelet tipli robotların acımasızlığı ve arabalı takip görüntüleri filmin can alıcı kareleriydi. Robotlar arası kapışmadan haliyle Arnold kazançlı çıkar da, gezegenimiz bir kez daha kurtulur ama kıyamet kaçınılmazdır. Sadece müthiş görüntüleri için seyredilebilecek bir sabun köpüğü film.

 

Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

CİNE-SANAT


FİLM-ELEŞTİRİ:

 >> Kimlik (Identity)

>> Acemi Askerler (Buffalo Soldiers)

>> Terminatör 3: Makinelerin Yükselişi

ŞİİR:

>> Yüreğimde yangın var

KİTAP DÜNYASINDAN:

>> Herkese Gıda

>> Doğa İle Gelen Şifa 
ANA SAYFAYA DÖN
 

Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.