EDİTÖRÜrün Alım Fiyatları Primi Bekliyor


Prim miktarlarının belirlenememesi nedeniyle, söz konusu ürünleri alan tarım satış kooperatifleri, ürün alım fiyatlarını belirleyemiyor. İthalatı da yapılan pamuk, ayçiçeği, soya ve mısırda, dolar bazında geçen yılki alım fiyatı verilse bile, döviz kurlarındaki düşüş nedeniyle, çiftçniin eline geçen fiyat düşüyor. Birlikler, rekabet ve maliyetler nedeniyle, alım fiyatlarını çok fazla artıramıyor.

Çiftçinin eline tatmin edici fiyat geçmesi, fiyatın maliyetin altında kalmaması için, devletin söz konusu ürünlere kg başına prim ödemeye devam etmesi ve prim tutarlarının, ithalat yapılan ülkelerdeki gibi anlamlı tutarlara yükseltilmesi gerekiyor

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, mısır için de prim desteği verilmesini gündeme getirmişti. Ancak Maliye Bakanlığı ve Hazine, sıkı bütçe politikasının 2004 yılında da devam edeceğini, 2004 yılı bütçe ödeneklerinin bu yıla göre ancak yüzde 12.5 artırılmasının öngörüldüğüne dikkati çekerek, bu ürün için şimdilik yeni ödenek konulmasının mümkün olmadığı görüşünü savundular.

Aldığımız bilgilere göre, 2002 yılı ürünü, ayçiçeği, zeytinyağı, pamuk, soya ve kanolanın prim ödemeleri için, bu yılın bütçesine 264 trilyon lira ödenek konuldu. Bu ödenekler kapsamında, 2002 yılı ürünü zeytinyağına kg başına 175 bin lira, kütlü pamuk ve yağlık ayçiçeğine 85 bin lira, soya fasulyesine 100 bin lira, kanolaya da 90 bin lira prim ödeneceği söyleniyor.

Mısıra da prim ödenmesi için, söz konusu ödeneğin, gelecek yıl yüzde 100'e yakın artırılarak 500 trilyon liraya yükseltilmesi gerektiği belirtiliyor. Hazine ve Maliye bürokratlarının toplantıda mısıra prim ödenmesi konusunda olumsuz görüş bildirmelerine karşın, Başbakan Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından, 2004 yılında mısır için de prim verileceğini açıklamıştı.

Bu nedenle, bundan sonraki çalışmaların bu yönde yapılacağı söyleniyor. Üreticiler, pamuk için prim desteğinin 28 cente, ayçiçeğinde 15 cente yükseltilmesini istiyor.
Diğer taraftan, geçen yıl ayçiçeği alımlarının fazla olması nedeniyle, bu yıl bütçede prim ödemeleri için ayrılan toplam 264 trilyon liralık ödeneğin yetmeyeceği de ifade ediliyor.

Uzmanlar, prim miktarlarının söz konusu ürünlerin piyasada oluşacak fiyatlarına ve ithal maliyetlerine göre belirleneceğini belirterek, 2004 yılı bütçe rakamlarının oluşmasına da paralel, prim miktarlarının belirleneceğini vurguluyor


BU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİşMELER

Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

EDİTÖR

>> Editörün Köşesi

Namık Kemal Kalaycı
nkalayci@cine-tarim.com.tr


 
ANA SAYFAYA DÖN
 

Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.