YORUMAli Ekber Yıldırım
Dünya Gazetesi


Birlikler Edirne'de Güçbirliğini Pekiştirdi

Geçtiğimiz martta Kuşadası'nda Tariş'in ev sahipliğinde bir araya gelerek "güçbirliği"nin ilk adımını atan tarım satış koopertifleri ve birliklerinin yönetim ve denetim kurulları ile genel müdürleri geçen hafta sonu bu kez Edirne'de Trakyabirlik'in evsahipliğinde bir araya gelerek bu güçbirliğini pekiştirdiler. Toplantıda konuşulanları Edirne Temsilcimiz Zafer Özer gazetemizde haberleri ile aktardı.
Birliklerin bu güçbirliği Türkiye mozaiğinin, zenginliğinin varolan tarım potansiyelinin çok güzel bir yansıması. Karadeniz'den, Güneydoğu'dan, Doğu Anadolu'dan, Ege'den, İç Anadolu'dan, Marmara'dan, Trakya'dan farklı ürünler üreten, farklı kültürlere sahip ancak tarım şemsiyesi altında buluşan bir güçbirliği. Buraya gelen birlik yöneticilerinin ortak hedefi ülke tarımının gelişmesini sağlayarak binlerce üretici ortağına hizmet vermek. Bu amaçla üretim yapmak, ihracat yapmak, istihdam sağlamak istiyorlar. Bunları yaparken de devletten bir şey istemiyorlar. Hükümetin, bürokrasinin kendilerine engel olmamasını bekliyorlar. Dünyada gelişmiş ülkelerin kooperatiflere, tarıma verdiği desteğin kendilerine sağlanmasını talep ediyorlar.
Bazı çevreler 2000 yılında çıkarılan 4572 sayılı tarım satış kooperatifleri ve birliklerinin yeniden yapılandırmasını öngören yasadan sonra bu birliklerin batacağını, tarihe karışacağını düşünüyorlardı. Hatta genel müdürlerini seçemeyeceklerini, seçseler bile anlaşamayacaklarını iddia ediyorlardı. Daha da önemlisi 4572 sayılı yasa ile birliklere "mali desteğin yasaklanması" nedeniyle devlet desteği olmadan bu birliklerin ayakta kalamayacaklarını ve birer birer kapanacaklarını düşünenlerin sayısı hiç de az değildi. Dünya Bankası sık sık yaptığı denetimler sonucu hazırladığı raporlarda "birliklerin kapanması" yolunda direktif verdi.
Önce Kuşadası'nda sonra Edirne'de gördüğümüz tabloda birliklerin geleceği açısından son derece umut verici olduğunu gördük. Birlik yönetimleri ile profesyonel yönetici olan genel müdürler çok uyumlu çalışıyorlar.
Dünya Bankası raporları ve bu çerçevede düşünenlere inat devlet desteği olmadan üretici ortaklarıyla bütünleşerek özerklik öncesi döneminde çoğu zararda olan birlikler şimdi kârlı birer kurum durumundalar.
Trakyabirlik Genel Müdürü Cemallettin Uslu, gururla ve övünçle: "Türkiye'nin en fazla kurumlar vergisi ödeyenler listesinde 63. sıradayız" diyor. Trakyabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Ali Engin, Türkiye'de ayçiçeği tarımında birlik olarak çok önemli bir görevi yerine getirdiklerini belirterek, üreticiye verilen primin ekim zamanında açıklanması halinde üretimi çok üst seviyelere çıkararak Türkiye'nin dışarıya ödediği yüzlerce milyon doların ülke içinde kalacağını ifade ediyor.
Karadenizbirlik'in genel müdürü Ebubekir Türk, 25 yıldır zarar eden Kradenizbirlik'in üretici ortaklarıyla el ele vererek bu özerklik döneminde ilk kez kâra geçtiğini gururla söylüyor. Ve Türkiye'de en ucuz gübreyi üretici ortaklarına verdiklerini, ayçiçeği alımında üreticiye peşin para ile ödeme yaptıklarını övünçle anlatan Ebubekir Türk'ün bir de sitemi var: "Kâr ettiğimiz için 9 kez denetimden geçtik. Bizi yıldırmak için imzasız mektuplarla yapılan ihbarları değerlendirerek 9 kez denetleyenler kâr etmemizi istemiyorlar mı? Biz denetimden kaçmayız. Hepsindende alnımızın akıyla çıktık. Biz beklerdik ki kâr ettiğimiz için iki satırla da olsa teşekkür edilsin, ama bizi cezalandırmak istiyorlar. Yılmadan devam edeceğiz."
Tariş Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin, kurdukları Tariş Zeytin AŞ ile zeytinyağı piyasasında birçok firmayı geride bıraktıklarını, 30 ülkeye ihracat yaptıklarını söyleyerek diğer birliklere en anlamlı işbirliğini öneriyor: "Bizim sanal mağazamızda tüm birkliklerin ürünlerini tanıtmaya ve satmaya hazırız. Bunun için tek kuruş para sizden almayacağız."
Geçmişin olumsuz izlerini silen Kayısıbirlik'in genç ve dinamik yöneticileri Genel Müdür Serhan Bayhan'ında çabaları ile geleceğe ilişkin projeleri uygulamaya başlamışlar. Amaçları ihraç ürünü olan kayısının ülke ekonomisine daha fazla döviz getirmesi.
Antbirlik'in genel müdürü Mehmet Körk'te denetimden şikayet ediyor, ancak bütün baskılara rağmen kârlı bir birlik olduklarını ifade ediyor.
Tariş Genel Müdürü Ayhan Özer, bir yandan Yeniden Yapılandırma Kurulu'nda birlikleri temsilcisi olarak yaptığı çalışmaları dile getirirken bir yandan güçbirliği konusunda atılan bu adımın mimarı olarak bunu gelecekte daha önemli bir yerlere taşımanın gerekliliğini dile getiriyor.
Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Refi Taviloğlu, Karadenizbirlik Yönetim Kurulu Üyesi Turgut Yıldız, Tariş Üzüm Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Murat Uludemir, Kozabirlik Genel Müdürü Mesut Gül ve diğer birlik yöneticileri de benzer başarı öykülerini anlattılar.
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Teşkilatlandırma Genel Müdürü Güngör Şarman da birliklerin bu başarısında en önemli pay sahiplerinden birisi. Her başı sıkışan birlik yöneticisi yanında Şarman'ı buluyor. Şarman'ın verdiği bilgilere göre birliklerin ürün alımında kendi kaynaklarını kullanma oranları yükselirken, devlet kaynaklı kredi kullanım oranı düşüyor.
Trakyabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Ali Engin ve yönetim kurulu üyeleri, Genel Müdür Cemallettin Uslu ve yardımcıları Adnan Tekçe, Elmas Dursun, İsa Gökçe birlik yöneticilerine çok iyi bir ev sahipliği yaptılar.
Birliklerin 3. toplantısı temmuzun son haftasında Fiskobirlik'in ev sahipliğinde Giresun'da yapılacak. Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Salih Erdem'in verdiği bilgiye göre bu toplantıya Başbakan Tayyip Erdoğan da katılacak. Bu güçbirliği ile birlikler geleceğe daha güçlü ve umutla bakıyorlar.

 
Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

YORUM

>> Suyun gözüne/ Tarım Paydaşlarına davetiye - Kemal Erdoğan

>> Birlikler Edirne'de güçbirliğini pekiştirdi / Ali Ekber Yıldırım


 
ANA SAYFAYA DÖN
 

Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.