CİNESANAT

Telefon Kulübesi

Yön: Joel Schumacher
Oyun: Colin Farrell, Forest Whitaker

12 milyon nüfuslu New York'ta, en kalabalık caddelerin kesiştiği bir köşede bir telefon
kulübesi ve kalabalık mekandaki kulübeden hep aynı saatlerde sevgilisine telefon eden bir genç adam. Bir gün devreye tok bir ses girer ve delikanlının hayatı değişir. Bir gökdelenden kulübeye çevrilmiş dürbünlü tüfek tehdidiyle adamın geçmişi deşifre edilir. Karısı ve sevgilisi arasında kalan genç adamın psikolojik deprem yaşamasına yol açan olay saatlerce canlı yayın gibi sürer ve işe polis karışır. Kalabalık mekana
rağmen, 3-5 kişilik oyuncu kadrosuyla sıkılmak bir tarafa, heyecan kasırgası şeklinde süren filmin gerilimli temposu oldukça iyi ayarlanmış. Gökdelenler arasındaki dar sokaklarda harika görüntüler yakalanmış. C. Farrell'ın oldukça iyi bir oyunculuk sergilediği filmi heyecan severlerin mutlaka izlemesi gerekir diyorum.


Korku Nokta Com

Yön: William Malone
Oyun: S. Dorff, N. McElhone

Birkaç ay önce vizyona giren Halka ( The Ring) filminin senaryosundan türetildiği sanılan yeni bir gerilim filmi. İnternetten bir korku sitesine girenlere, 48 saatlik ömrü kaldığını belirten müjde uçurulur ve ürküten görüntüler nedeniyle gözlerde
kanamalar olur. Sonunda bu siteye her girenin cesedini toplamak polislere kalır. Meraklı bir polis ve sağlık bakanlığından bir kadın uzman işin peşine düşünce, bir işkenceci doktorun mağduru olan genç kızın hayaletinin tüm bu olaylara sebep olarak intikam aldığını (!) fark ederler. Halka filmi kadar olmasa da, gerilim dozu yüksek bir film olmuş. Özellikle etkili müziğiyle insanı korku tünellerinde bolca gezdiriyor. Bu tür filmlerden hoşlananlara önerilebilir.

 

25. Saat

Yön: Spike Lee
Oyun: Edward Northon, P. S. Hoffmann

Eski bir suçlunun, uyuşturucu satıcılığına soyunduğu son seferinde yakalanması ve 7 yıllığına hapisle cezalandırılması üzerine, sevgilisi ve iki yakın arkadaşıyla birlikte son gününü neşelendirmek üzere yaşadıkları ilginçlikleri anlatan filmde, E. Norton harika bir oyunculuk sergiliyor. Sokak serserisi rolünde, Marlon Brando veya Richard Gere havasında bir etki yaratıyor. Geleceği oldukça parlak olacak sanıyorum. Son gününde üzgün bir şekilde sokakları ve hayatını düşünen, sokaklarda binlercesi dolaşan nefret ettiği tipleri hatırlayan suçlunun, sokaklardaki suç üretme istasyonlarını düşündürtmesi ilginç bir yaklaşım.

 

Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

CİNE-SANAT

FİLM-ELEŞTİRİ:

>> Telefon Kulübesi

>> Kurku Nokta Com

>> 25. Saat

ŞİİR:

>> Susamış sevgililer gibi

KİTAP DÜNYASINDAN:

>> Tarladan Sofraya Tarım 
ANA SAYFAYA DÖN
 

Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.