BÖLÜMLER / KISA KISA


Arıcılığa Çeki Düzen

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, arıcılıkla ilgili üretim, araştırma, ıslah, damızlık elde etme, sabit ve gezici aracılıkla ilgili yeni düzenlemeler yaptı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan yönetmeliği uyarınca gezgin arıcılar istedikleri gibi hareket edemeyecek. Gezgin arıcılar bakanlık il veya ilçe müdürlükleri tarafından bölge florası ve kapasitesi dikkate alınarak, yol ve yerleşim yerine belirli mesafelerde belirlenecek bölgelerde konaklatılacak.
Ayrıca oluşturulacak heyet her yıl o bölge için arı kolonisi konaklama ücretini belirleyecek ve bu ücret kovan başına o yörede satılan balın toptan ücretinin yüzde 10'unu geçemeyecek. Zirai mücadele yapılacak yerlerde arıcılar önceden uyarılacak ve mümkün olduğunca arılara zarar vermeyen ilaçlar kullanılacak ve gerekli önlemler alınacak.

Kivicilerin Hedefi Dondurma Sektörü

Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, kivinin dondurma yapımında kendine iyi bir yer bulmasını arzu ettiklerini söyledi. Paliç, Türkiye'de son yıllarda üretimine başlanan kivinin üretiminin her geçen gün arttığını ve birkaç yıl sonra kivi üretiminin tüketimini geçeceğini belirtti. Kivinin ilerleyen yıllarda pazarlama sorunu yaşanmaması için şimdiden dondurma sektöründe kivinin iyi yer bulması gerektiğini de ifade eden Paliç, ''Kivinin dondurma sektöründe yer bulmasıyla, kiviye olan talep artacaktır. Şu anda pazarlama konusunda büyük sıkıntılar yok. Ancak ilerleyen dönemleri düşünmek zorundayız'' diye konuştu. Kivi meyvesinin vitamin ve mineraller bakımından zengin olduğunu da ifade eden Paliç, şöyle konuştu:
''Yarım bir kivi içerdiği C vitaminiyle bir insanın günlük C vitaminini karşılayabileceği belirlenmiştir. Kivi, bir sağlık meyvesidir. Yeşil rengiyle de, dondurmaya iyi bir görüntü kazandırır. Kivi, son yıllarda dondurma yapımında kullanılmaya başlandı. Bunun daha fazla yaygınlaşmasını arzu ediyoruz.'' Paliç, kivinin pastane, marmelat, içki ve içecek yapımında da kullanılmaya başlandığını da vurguladı.Ardahan'da Nohut Üretilecek

Ardahan Tarım İl Müdürü Fevzi Karakoç, ilde ilk defa nohut ekimi yapıldığını bildirdi. Karakoç, Ardahan'da çiftçilerin arpa, buğday, patates ekiminin dışında herhangi bir ürünün yetiştirmediklerini belirterek, ''Ekimi yapılan ürünleri çeşitlendirmek için çaba harcıyoruz'' dedi. Ardahan'da ilk defa deneme amaçlı nohut üretimi için Çamlıçatak mevkiinde nohut ekimi yapıldığını belirten Karakoç, şunları söyledi: ''Ardahan'da ürün çeşidini artırmak için ilk hamlede nohut ekimini gerçekleştirdik. Deneme üretiminde olumlu sonuç alırsak, nohut ekimini tüm il genelinde yaygınlaştıracağız.''

 

Dünya Kahve Fiyatları Çok Hareketli

Dünya kahve piyasası hareketli günler geçirmeye ve fiyatlar inişli çıkışlı bir seyir izlemeye devam ediyor. Özellikle Temmuz ayı sonu teslim vadeli kahve fiyatlarındaki uçarılık dikkati çekiyor. Bu ayın başında Londra Ticaret Borsası'nda tek bir günde Temmuz sonu teslim vadeli kahve fiyatı 23 dolar birden artmıştı. Zaten yaklaşık üç aydır yüksek düzeylerde seyreden fiyat 1 Mayıs günü 800 dolardaki direnç noktasını aşmıştı. Ancak tutunamadı ve yeniden hızlı bir düşüş eğrisi çizdi. Şu sıralar tonu 730 dolarlardan işlem görüyor. Oysa 23 Ocakta tonu 930 dolara kadar tırmanmış ve zirve yapmıştı ama 18 Martta da tonu 717 dolarla bu yılın en düşük düzeyine inmişti.1 Mayısta yeniden tonu 800 doları aşması ve 20 gün içinde 70 doları aşkın fiyat kaybı piyasanın ne kadar inişli çıkışlı olduğunu yansıtıyor.
Uzmanlar bu durumun dünyanın öndegelen kahve üreticisi ülkelerinden Brezilya'da kış mevsimine yaklaşıldığı bir sırada olunmasından ilerigelen spekülatif alım satımlardan kaynaklandığını ileri ürüyorlar. erken gelen bir donun kahve üretimine zarar vereceği düşünülüyor. Uzmanlar 1975 yılında rekoltenin yüzde 60'ının don yüzünden kullanılamaz hale geldiğini anımsatıyorlar. Öte yandan, bir başka olgu da ABD dolarının değer kaybederken Brezilya parasının değer kazanması. Oysa Brezilyalı kahve ihracatçıları bunun tersi durumu tercih ediyorlar çünkü düşük fiyattan sattıklarında pazar paylarını arttırmak fırsatını buluyorlar.

 

Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

BÖLÜMLER

>> Kısa kısa


 
ANA SAYFAYA DÖN
 


Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.