CİNESANAT

 


Yüzüklerin Efendisi II / Lord of the ring 's II

Yön: Peter Jackson
Oyun: Elijah Wood / I. Mc Kellen


J.R.R.Tolkien'in 1954 yılında yayınlanan ve çeşitli anketlerde yüzyılın kitabı seçilen ünlü üçlemesini konu alan Yüzüklerin Efendisi film serisinin ikincisi seyirci karşısında. 180 dakikalık film, ilk bölümündeki anlaşılmazlıkları biraz olsun aşmış görüntülerle süslü. Tolkien'in hayal dünyasında ürettiği, belirsiz bir zaman diliminin Orta Dünya' sındaki, isimleri kadar görünüşleri de tuhaf yaratıklar, ilk bölümde seyircilerin zorlanmasına yol açmıştı. Bir yüzüğün peşinde süren kaçma kovalamacada, iyilerle kötülerin mücadelesi söz konusuydu.
Karanlıklar Efendisi Sauron'un elinden son anda kurtulmalarına rağmen, ne yazık ki yüzük dostları birbirinden ayrı düşmüşlerdi. 4 oscar ödülü alan ilk bölümünün 860 milyon dolarlık büyük gişe başarısı getirmesinden sonra, ikinci bölümünün de, olağanüstü görüntü efektleri nedeniyle yeni rekorlara imza atacağı umuluyor. Yeni bölümde üç ayrı yolculuk konu ediliyor. Bücür Hobbitler Frodo ve Sam sahip oldukları yüzüğü kimseye kaptırmadan Hüküm dağına ulaştırmaya çalışırken, eski bir Hobbit olan garip görünüşlü yaratık Gollum onlara musallat olur.
Diğer yandan Sauron'un yeraltında ürettiği korkunç Uruk savaşçıları insan ırkını yok etmeye hazırlanırken, güçlerini birleştirmek zorunda kalan Rohan Süvarileri, Elfler ve Hobbitler korku içinde kaçarak, Miğfer Tepesi' ndeki savunması güçlü bir kaleye doğru çekilirler. 10 bin kişilik Uruk ordusuyla yapılan savaşta yine iyiler ve insanlık galip gelir ve yürüyen ağaçların desteğiyle

Sauron'un kenti de başına yıkılır. Geçici de olsa, Orta Dünya rahata kavuşmuştur artık.
YeniZelanda'nın ilginç doğal güzellikleri kadar, bilgisayar başında üretilen binlerce dijital görüntünün harika kaynaşması, filmin gözleri mest eden sahnelerini oluşturuyor. Sadece savaş sahneleriyle ilgili hazırlık ve çekimlerin 5-6 ay sürdüğü filmin, üç bölümü aynı dönemde ve iç içe çekildiğinden oldukça yorucu olsa da, 2400 kişilik prodüksiyon ekibinin yoğun çalışması bu büyük gişe başarısının tesadüfi olmadığını gösteriyor. Bir hayal dünyasında dolaştığınızı biliyor ama bulutlar üstünde yüzer gibi, o dehşet çağlayanında akıp gidiyorsunuz film boyunca. Korku ve yiğitlik birbirine sarmalanmış biçimde verilirken, sevgi ve iradenin bükemeyeceği bileğin olmadığını da bir kez daha anlıyorsunuz. Kişisel hırsların sonunun ne kadar yıkıcı olduğunu da ... 


BU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİşMELER

Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

CİNE-SANAT


FİLM-ELEŞTİRİ: 
Yüzüklerin Efendisi II / Lord of the rings Two tower

J.R.R.Tolkien'in 1954 yılında yayınlanan ve çeşitli anketlerde yüzyılın kitabı seçilen ünlü üçlemesini konu alan Yüzüklerin Efendisi film serisinin ikincisi seyirci karşısında. 180 dakikalık film, ilk bölümündeki anlaşılmazlıkları biraz olsun aşmış görüntülerle süslü. Tolkien'in hayal dünyasında ürettiği, belirsiz bir zaman diliminin Orta Dünya' sındaki, isimleri kadar görünüşleri de tuhaf yaratıklar, ilk bölümde seyircilerin zorlanmasına yol açmıştı. Bir yüzüğün peşinde süren kaçma kovalamacada, iyilerle kötülerin mücadelesi söz konusuydu. Karanlıklar Efendisi Sauron'un elinden son anda kurtulmalarına rağmen, ne yazık ki yüzük dostları birbirinden ayrı düşmüşlerdi.

KİTAP DÜNYASI :
1930 - 1950 ADANA FOTOĞRAFLARI

İbrahim Hançerli. 
ANA SAYFAYA DÖN
 

Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.