EDİTÖR

 

Dalgalı kur çiftçiyi alabora etti

Şubat ayının son haftalarında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Bülent Ecevit arasında geçen tartışma sonucunda felce uğrayan ülke ekonomisi herkesimi kötü şekilde etkilediği gibi en çok tarım kesimini vurdu.

Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kaybetmesi, banka faizlerinin yükselmesi, borsanın alt üst olması çiftçinin bütün umutlarını yok etti. Girdi maliyetlerinin daha önceden de yüksek olmasından dolayı ürettiğinden kar edemeyen ancak girdi maliyetlerini başa baş karşılayan çiftçi, şimdi daha da çok batağa battı.

Doların 1milyon liralarda seyretmesi, petrole gelen son zamlardan sonra tarım kesimi perişan duruma düştü.

Tarlasını süremez, ektiği ürüne gübre atamaz durumda. Çıkmaza giren üretici, çiftçi artık ne yapacağını şaşırmış durumda.

Hükümetin ekonomik açıdan ortaya koymuş olduğu bu tutarsızlıkları tüm ülkeyi sıkıntıya sokarken Tarım Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp ise dövizde dalgalı kur sistemine geçilmesinin ardından gübre fiyatlarında yüzde 30’luk artış meydana geldiğini söylüyor. Bu dalgalı kur karşısında alabora olan çiftçi için Bakan, köylünün büyük bir gübre sıkıntısı ile karşı karşıya bulunduğunu, gübre üreticilerine Hazine tarafından üretim avansının ödenmesine karşın hala çiftçiye gübre ulaştırılmadığını söylüyor.

Diğer taraftan Bakan Gökalp, IMF ile uyuşmazlık konusu olan 5 maddede, kendilerinin önerileri doğrultusunda uzlaşma noktasına gelindiğini ifade ediyor.

Bu nasıl bir uzlaşmadır. Çiftçinin tüm masrafları, girdileri ikiye katlanırken, tarlasına gübre atamazken, traktörüne mazot koyamazken, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası’nda ki borçlarının faizleri ikiye katlanırken, hala IMF uzlaşma çabalarına giren hükümet neyi beklemektedir. Çiftçi tamamen yok olduktan sonra mı ? Bu uzlaşmayı yapacaktır.

Köylü, çiftçi “Dalgalı Kur”dan alabora olmuş vaziyette, gemi batıyor bizler hala IMF’in can simidini bekliyoruz

Biran önce hükümetin kendini toparlayıp ekonomiye bir düzen getirmesi lazım...
BU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİŞMELER

Haber listemize üye olup tarım sektöründeki haberlere, geliştirici herkese açık tartışma platfomlarına katılabilirsiniz.
.
Mail adresinizi sol aşağıya yazın ve "Listeye Gir" butonuna tıklayın.
Karşınıza gelecek sayfadaki formu eksiksiz doldurun.

Powered by ListBot

EDİTÖR

>> Namık Kalaycı / Editörün Köşesi
 
ANA SAYFAYA DÖN
 


 
Namık Kemal Kalaycı
nkalayci@cine-tarim.com.tr


Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır. Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.