OKUYUCU KÖŞESİ

Aklınızı ve gözünüzü tohumdan ayırmayın

Dilimizde farklı anlamları olan bir çok kelime vardır. Tohum da böyle bir kelimedir. Tohum bitkinin bir parçası olarak ele alınabildiği gibi bir sıfat veya bir isim olarak ta algılanabilir. Konuşmalarımızda bir fikrin ya da bir eylemin tohumundan da söz ettiğimiz olmaktadır. Bu makalemde tohumu tarımsal ve fikirsel olarak ele almak istiyorum.

Bilimsel bir yaklaşım ile tohumu tanımlamak gerektiğinde, ‘Tohum, bitki çiçeklerinin dişi organının erkek çiçek tozu ile döllenmesi ile meydana gelen, embrio ve endosperm taşıyan generatif bir üreme organıdır.’ diye yazmak mümkündür. Hatta biz tohumcuların kullandığı anlamda bitkilerin geleceklerini devam ettiren ve bir önceki cümlede tanımı yapılan tohum ile aynı işi yapan çelik, yumru ve soğan da vegetatif üremeyi sağlayan organlar olarak nitelenip bu tanım içine alınabilir.

Bilim dünyasının tohum üstüne eğilmesinin önemli nedenleri vardır. Yaşamın çekirdeği olan atomun insanın yaşaması için gereken yiyecek, giyecek ve hayvan yemi kaynağını oluşturmaktadır. Aynı zamanda tohumlar türün geleceğini, dölden döle devamlılığını sağlamaktadırlar. Bu nedenle de insanların onları en etkili ve verimli bir şekilde üretebilmeleri ve kullanabilmeleri için tohum hakkında elden geldiğince çok bilgi ile donanmaları gerekmektedir.

Tohum, tarım için tüm başlangıçların temsilcisidir. Öyle ki tarımın hangi disiplini ile uğraşırsak uğraşalım tohum daima kendine bir yer bulacaktır. Örneğin toprak ile uğraşan kişi toprak fiziği, kilminerolojisi, toprak verimliliği gibi özel alanlarda çalışmalar yapsa bile içinde tohumun çimlenebildiği, kök sistemini geliştirebileceği ve büyüyen bitkiyi uygun besin maddeleri bulunduran toprağı kullandığında araştırma sonuçları yaşamdan daha fazla yer bulacaktır. Yine bir ıslahçı çiçekle çalışıp önemli bir değişiklik yarattığı zamanda tohum her şeyin başlangıcı olarak kullanılmış olacaktır. Ve yine tohum olarak isimlendirdiğimiz bu yapı içinde bulunan gen havuzları ile bitki ıslahçısına, sitogenetikçiye, genetikçiye sitotaksononiste büyük olanaklar sağlar. Özellikle bu genetik değişkenlik bitki evriminde çok önemlidir. Tohumlar için gen depolama merkezlerinin kurulması fikri bu yüzden önemsenmiş ve gereken ilgiyi bulmuştur.

Tohum aynı zamanda bir ticari malzeme olarak tohumculuk sektörünü de yaratarak tohum üretimi, üretilen tohumun temizlenmesi, kalite ve saklama ile ilgili disiplinlerin de gelişmesine yol açmıştır.Türkiye’de ve dünyada tohum ticareti yapan en ileri teknikleri kullanılarak en iyi çeşitleri geliştirme çabasında olan kuruluşların sayısı azımsanamaz. Bu yapılaşma özel ve ya devlete bağlı tohum kuruluşlarının denetimi, ülke içi ve ülkeler arası kuralların organizasyonunun sağlanması gibi oluşumları da yaratmıştır.

Görüldüğü gibi tohum üreticisine ve ilgilisine fırsatlar sunan ve sorumluluklar yükleyen bir yapıdır, çıkış noktasıdır.Onun biyolojisini ne kadar iyi anlarsak yaşadığımız çağın tekniklerini ona aktarmakta o kadar başarılı oluruz.

Düşünce gücümüz ile tohumdan alınabilecek daha çok bilgiler ve iyilikler olacağı inancındayım.

Başarı için aklınızı ve gözünüzü tohumdan ayırmayın.


BU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİŞMELER

Haber listemize üye olup tarım sektöründeki haberlere, geliştirici herkese açık tartışma platfomlarına katılabilirsiniz.
.
Mail adresinizi sol aşağıya yazın ve "Listeye Gir" butonuna tıklayın.
Karşınıza gelecek sayfadaki formu eksiksiz doldurun.

Powered by ListBot

OKUYUCU KÖŞESİ

>> Aklınızı ve gözünüzü tohumdan
>> ayırmayın 
ANA SAYFAYA DÖN
 

 

 
Dr. Ayşe UÇKAN
Semito Tohumculuk Genel Müdür Yardımcısı

 
Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır. Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.