CİNE-SANAT
 

Gizli gerçek / What Lies Beneath

125 Dak., ABD - 2000

Yön: Robert Zemeckis

Oyun: Harrison Ford, Michelle Pfeiffer

Dr. Norman Spencer bir genetik profesörüdür. Karısı Claire ile yeniden restore ettirdikleri göl kıyısındaki malikanelerinde tek çocuklarıyla mutlu bir hayat sürdürmektedirler. Kızlarını yatılı olarak bir koleje verdikten sonra baş başa günlerini geçirmeye başlarlar. Ama gündüzleri evde yalnız kalan Claire’ in başına garip şeyler gelir. Önce yan evdeki tuhaf komşularının sorunlarına burnunu sokarak, stresli günler yaşar. Ardından da, evin içinde kendisine ürpertici olaylar yaşatan bir hayaletle sık sık karşılaşır. Bilim adamı olan kocası ise ilk başlarda kendisine inanmaz ve bir psikiyatriste gitmesini sağlar ama sorunlar azalacağına giderek büyük boyutlara ulaşır.

Aslında, Claire yakın geçmişiyle ilgili anıları fazla hatırlayamamaktadır. Çünkü bir yıl önce geçirdiği bir trafik kazası hafızasını sıfırlamıştır. Evdeki hayalet ise durmadan onu ziyaret etmektedir. Karşı komşunun ürpertili evinin sırlarını çözmeye çalışırken, kendiliğinden açılan kapıların ve çalışan ev aletlerinin açıklamasını yapmaya çalışır.

Bir bayan arkadaşıyla giriştiği ruh çağırma seanslarının komiklikleri arasında, bir kızın hayaletiyle yüz yüze gelir ve her şeye rağmen bu işin üstüne gider ve gün geçtikçe hafızasında canlanan bazı gerçeklerin, onu bu olayla kocasının bağlantısı olduğuna götürür. Başlangıçtaki inkarlar bir süre sonra Norman’ ın bir yıl önceki kaza günlerinde başka bir kızla ilişkiye girdiğini ve dramatik bir olayla bittiğini gündeme getirir.

Gördüğü hayalet de o kıza aittir ve onun yardımlarıyla da (!) türlü türlü belgelere ulaşır. Gelişmeler birden yön değiştirir ve kendi hayatını da tehlikeye atan bir mücadele yapmasına neden olur. Bundan sonrasını filme bırakıp heyecanı azaltmamaya çalışarak, filmin teknik yönüne dönelim.

Gerçekten de, beklenilmedik ölçüde başarılı bir gerilim örneği bu film ve Hitchcock ustanın kulvarında yarışmaya hazır gibi. Özellikle banyodaki hayalet sahneleri ve merdivenlerdeki geri geri yürüme anının izleyenleri tedirgin eden ritmi filmin cazibesini arttırıyor.

Karı koca arasında filmin sonunda geçen kovalamaca sahneleri de epeyce bir gerilim yüklü. Ama uyuşmuş olarak yattığı su dolu küvetten kurtuluşunda ve göl suyundaki boğuşmada hayaletin yardımını aldığı son sahne mantık kurallarını zorlayan bir saçmalık olarak görünse de, bundan sonra hayaletlerle de uğraşmak zorunda kalacağımız gerçeğiyle yürekleri titretiyordu doğrusu. Son dönemde oynayan en iyi gerilim filmlerinden birisi olarak gördüğüm Gizli Gerçek filmini, 6. His benzeri bir tat almak üzere sinemalara davet ediyorum.


BU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİŞMELER

Haber listemize üye olup tarım sektöründeki haberlere, geliştirici herkese açık tartışma platfomlarına katılabilirsiniz.
.
Mail adresinizi sol aşağıya yazın ve "Listeye Gir" butonuna tıklayın.
Karşınıza gelecek sayfadaki formu eksiksiz doldurun.

Powered by ListBot

CİNE-SANAT


FİLM-ELEŞTİRİ: Gizli Gerçek
Dr. Norman Spencer bir genetik profesörüdür. Karısı Claire ile yeniden restore ettirdikleri göl kıyısındaki malikanelerinde tek çocuklarıyla mutlu bir hayat sürdürmektedirler. Kızlarını yatılı olarak bir koleje verdikten sonra baş başa günlerini geçirmeye başlarlar. Ama gündüzleri evde yalnız kalan Claire’ in başına garip şeyler gelir...

FİLM-ELEŞTİRİ:
Hücre
Filmin çoğu insanda zorlamalar uyandıran konusunun anlatımından çok, müthiş zengin görüntülerle süslenmiş akışı gözlere ziyafet çekiyor ve hepsinin üstüne bir de, son günlerin en gözde sanatçısı olan J. Lopez fıstığı eklenince, film çıkışı etkilerinde konudan çok görsel tatmin öne çıkıyor.

ŞİİR RIHTIMI:
bir ladesin hikayesi
ANA SAYFAYA DÖN
Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır. Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.