MİLYONLARCA PANCAR ÜRETİCİSİNE İŞKENCE

Geçimini şekerpancarından sağlayan dört milyondan fazla insanımız, ne yazık ki her yıl yeni bir sorunla karşı karşıya bırakılıyor.
1980 yılından sonra işbaşına gelen asker-sivil hükümetler pancara düşük taban fiyat verdiler.
1993 yılında Tansu Çiller 'in başbakanlığı döneminde uygulanan alım ve fiyat politikaları bardağı taşıran son damla oldu.
Aynı yıl, hükümet, maliyeti bin 450 lirayı bulan şekerpancarına sadece bin lira alım fiyatı verince kızılca kıyamet koptu. Tarım kesimi adeta ayaklandı. Tansu Çiller ile tarım kesimi arasında sert tartışmalar yaşandı.
Üreticiler, zarar ettikleri gerekçesi ile pancara ek fiyat istedikçe, Çiller tehditler savurdu. Hatta, birkaç kez işi o kadar ileri götürdü ki, ''Gerekirse Türkiye'nin şeker ihtiyacını ithalatla karşılarım'' dedi.
Bu tehdit çiftçileri kızdırdı, ama tüccar ve ithalatçıları sevindirdi. Böylece, ülkemizde çiftçiyi ''ithalatla terbiye etme'' dönemi başladı.
Hatta, ''Şeker ihtiyacı ithalatla karşılanırsa 4 milyon pancar üreticisi aç kalır. O zaman ne olacak?'' yolunda yapılan ikazlara bile aldıran olmadı.
Son yıllarda tarım kesimini savunuyor gibi gözüken Tansu Çiller, başbakanlığı döneminde çiftçiyi gözden çıkarmıştı. Holdinglerle kol kolaydı.
Sonuçta, hükümetin tutumuna kızan üreticilerin bir kısmı pancar ekmekten vazgeçti. Başka ürünlere döndü. Tabii, bu arada pancar rekoltesinde düşme oldu. Belli bir süre şeker sıkıntısı yaşandı. Karaborsa hızlandı... Bu ortamdan yararlanan bazı açıkgözler yurda kaçak şeker sokmaya başladı. Her yıl üretimle iç tüketim arasında çok az bir fark olduğu halde, birdenbire piyasalarda şeker bollaştı.
Şeker şirketinin günlük toptan satışları 6 bin tonun üstündeydi. O yıllarda satışlar yarı yarıya düştü.
Milyonlarca pancar üreticisi, Tansu Çiller'den kurtulduğu için sevinirken birdenbire karşısında IMF ve Dünya Bankası'nı buldu.
Üreticiler, sanki yağmurdan kaçarken doluya tutulmuş gibiydi. Zira, IMF ve Dünya Bankası daha cimri çıktı. Şimdi, pancar alım fiyatlarının düşük tutulması için hükümetimize baskı yapıyor.
IMF ve Dünya Bankası ile kader birliği halinde olan bizim Hazine Müsteşarlığımızın insafsızlığı ise hepsini geçti.
Ankara'da bir aydan beri sıkı bir fiyat pazarlığı sürüyor. 2000 yılı pancar toplama işlemi başlayalı iki aya yaklaştı. Pancarlar şeker oldu. Şekerlerin parası şirketlerin kasalarına girmeye başladı... Ama, hâlâ alım fiyatı tespit edilemedi. Üreticiler, ellerine kaç para geçeceğini bilmeden pancarlarını fabrikalara teslim ediyorlar.
Geçen yıl pancar alım fiyatı 27 bin liraydı. Bu yıl üreticilerin kooperatifi olan PANKOBİRLİK, pancar alım fiyatının 40 bin lira olarak açıklanmasını istiyor.
Bir devlet kuruluşu olan ''TÜRK-ŞEKER'' ise 33 bin 500 lirayı yeterli buluyor. IMF ve Dünya Bankası da 32 bin 500 liranın üstüne çıkılmaması için diretiyor.
Hazine Müsteşarlığı, IMF ve Dünya Bankası'nın sözünden çıkamayacağı için düşük fiyat istemesi bir bakıma doğal. Ama, şeker şirketinin pancara maliyetinin altında fiyat istemesi hayret verici.
Bir kilo pancarın maliyeti 40 bin lira. Eğer üreticiler tarla kirası verecekse, banka kredileri kullanmışsa, maliyet 40 bin liranın da çok üstüne çıkacaktır.
Bu durumu en iyi bileceklerin başında TÜRK-ŞEKER'in gelmesi gerekir. Üstelik, TÜRK-ŞEKER hükümeti de etkileyebilir.
Milyonlarca pancar üreticisi şaşkın ve karamsar. Bir yıl emek verdiği ve milyonlarca lira masraf ettiği 2000 yılı ürününden eline kaç para geçeceğini bilmeden yeni yıl hazırlığına başladı.
Cebinde değil mazot ve gübre parası; kahve, çay içecek parası bile yok. Çocuklarının okul masraflarını borçlanarak karşıladı. Üstünü başını yenilemeyi zaten yıllardan beri unuttu. En büyük tepki Türk şeker şirketine. Fiyat tespiti ve avans ödemeleri sırasında izlediği politika pancar üreticilerini oldukça üzdü. Pancara hem düşük fiyat istemesi, hem de kabuğuna çekilmesi yıllarca unutulmayacak.
Gerek Sanayi Bakanlığı'nın, gerekse şeker şirketinin tutumu tam bir işkencedir. Hatta, Anayasa ve insan hakları ihlalidir.
 

BU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİŞMELER

Haber listemize üye olup tarım sektöründeki haberlere, geliştirici herkese açık tartışma platfomlarına katılabilirsiniz.
.
Mail adresinizi sol aşağıya yazın ve "Listeye Gir" butonuna tıklayın.
Karşınıza gelecek sayfadaki formu eksiksiz doldurun.

Powered by ListBot

YORUM

>>
Sadullah USUMİ (Cumhuriyet Gazetesi) / Milyonlarca Pancar Üreticisine İşkence
>>
Namık Kemal KALAYCI / Editörün Köşesi
>> Kemal ERDOGAN / AGROTÜRK 2000 öncesi notlar
ANA SAYFAYA DÖN 

 
 
Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır. Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.